Skip to content

Čebelarski nasveti – februar

 • Januar
 • Februar
 • Marec
 • April
 • Maj
 • Junij
 • Julij
 • Avgust
 • September
 • Oktober
 • November
 • December

Pri čebelah v tem zimskem mesecu ni kaj dosti početi, vsaj ne v celinski Sloveniji. Vsak poseg v panj v tem času je nesmiseln in čebelam bolj kot ne škodljiv. Stojišča oz. čebelnjake obiskujmo redno, po potrebi očistimo žrela mrtvic, ki bi čebelam ob otoplitvi in lepem vremenu lahko zapirale pot na čistilni izlet, še posebej če nimate na panjih odprtih rezervnih žrel. Komur čas dopušča, naj se ob čistilnem dnevu odpravi k čebelnjaku ter opazuje izlet čebel. Nenavadno vedenje na bradah oz. neaktivnost posameznih panjev si je modro zabeležiti ter te družine ob ustreznem vremenu, načeloma v naslednjem mesecu, prve pregledati. Morebitno odmrtje družine v panjih, ki so ob izletnem dnevu neaktivni, lahko ugotovimo tako, da pihnemo skozi žrelo v panj ali nanj potrkamo. Naseljen panj zašumi; panj, v katerem je družina odmrla, odpremo, morda med ulice posvetimo z žepno svetilko, da se prepričamo, da je temu res tako, ter zapremo žrelo, da preprečimo ropanje. Zimski čas izkoristimo za izobraževanje, načrtovanje in pripravo na novo čebelarsko sezono.

cebele-februar